طراحی داخلی سطح 1 (معماری از آغاز)

معماری داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبا و خاطره انگیز بودن عملگرا و کارآمد نیز باشد.در واقع طراح با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی راطراحی می کند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبش است.

مدت دوره :

114 ساعت

تعداد دانشجویان :

460+

وضعیت فعلی
در حال ثبت نام
قیمت
3،600،000 تومان
شروع کنید

درباره دوره

معماری داخلی حلقه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. این رشته همانند معماری با ساختمان و اجزا وعناصر سازنده آن سرو کار دارد و از طرفی مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می کند
بسته به کاربری تعریف شده و یا خواسته شده بنا ٬ تفکیک فضاهای داخلی بنا یا اثر معماری به فضاهای مختلف از قبیل( اتاق کار ٬ اتاق خواب ٬ هال ٬ پذیرایی ٬ آشپزخانه و مانند اینها در کاربری مسکونی) ؛ (یا اتاق مدیر ٬ اتاق انتظار ٬ سالن کنفرانس و… در کاربری اداری )؛ به همین ترتیب کاربری های تجاری ٬خدماتی ٬نمایشگاهی و موارد مشابهی که غالبا تفکیک ریز فضاهایشان با استفاده از مولفه کف وسقف و دیوارها صورت می پذیرد٬در حوزه ی عمل رشته معماری داخلی است. حتی نوسازی ساختمان های نسبتا قدیمی (البته نه آنهایی که جز میراث معماری به حساب می آیند)هم برعهده ی این رشته قرار می گیرد.
.از آنجا که معماری داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگیهای (روحی ـ روانی) انسان قرار دارد، بایستی برای رسید به یک طرح مطلوب، ویژگیهای رفتارهای انسانی در فضاهای( داخلی ـ زیستی) اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از اینرو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که میخواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.
با توجه به آناتومی انسان است که می توان فضاهای آرام بخش ایجاد نمود.. اگرچه در طول دوره های زمانی فکر انسان ها دچار تحول و تغییر می شود اما همواره آناتومی انسان ها یکی است و تغییری نمی کند.
یک معمار و معمار داخلی افراد جامعه خود و فرهنگ افراد جامعه و تا خود جامعه و تاثیرات آب وهوایی و غیره… را مطالعه نکند نمی تواند یک محیط و فضای آرام بخش و مطلوب به وجود بیاورد.
معماری داخلی که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه­سازی فضاهای داخلی ساختمان­ها به منظور انجام فعالیت­های روزمره یعنی زندگی و کار است.
معماری داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه­ ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی­گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.

پیشنیاز

Windows

سرفصل

مهارت های ترسیمی:

آشنایی با علائم ترسیمی
نقشه خوانی
ترسیم پلان
ترسیم نمای داخلی
ترسیم برش

مبانی هنر های تجسمی، ایده پردازی و خلاقیت :

مفهوم ایده
تبدیل ایده به فرم تخیل
تکنیک های تخیل
کانسپت در معماری داخلی

اسکیس و طراحی دست آزاد:

ترسیم انواع خطوط- جان بخشی به خطوط –ترمیم چهار ضلعی و تمرین بروی اتصالات
ترسیم سطح دایره
آشنایی با اصول اولیه پرسپکتیو(۱نقطه ای ، ۲ نقطه ای و ۳نقطه ای)
ترسیم مکعب های نه گانه و ترسیم انواع هاشور- ترسیم دایره در پرسپکتیو- ترسیم استوانه، مخروط،کره وهاشور برروی سطح
این سطوح
ترسیم اشکال پیچیده به کمک انواع پرسپکتیوها (پرسپکتیوهای خارجی)- ایجاد حجم های مثبت و منفی – تناسب در پرسپکتیو
ترسیم اشکال پیچیده به کمک انواع پرسپکتیوها (پرسپکتیوهای داخلی)
ترسیم پرسپکتیوهای داخلی و خارجی به همراه جزئیات و ترسیم جزئیات
ترسیم اجسام ساده مانند قبل و صندلی و آنالیز آنها و ترسیم کلی با تناسبات
ترسیم مصالح – درختان (پوشش گیاهی) – ترسیم پرسناژ
آموزش سایه در اجسام مختلف و پیدا کردن سایه اجسام برروی زمین

AutoCAD:

در عصر حاضر، همواره رایانه­ ها یکی از دستاوردهایی بوده­ که در خدمت فن­آوری اطلاعات و ارتباطات قرار گرفته و با توجه به ماهیت جهان امروز کمترین پیامد عدم استفاده از این ابزار در رشته­ های تخصصی، حذف شدن از گردونه علم و کار می­باشد.
در رشته ساختمان و معماری و نقشه­ کشی­ مربوط به آنها نیز رایانه انقلاب عظیمی ایجاد کرده که همواره ترسیم، اصلاح آنها، ایجاد گپی­های متعدد و حتی به اشتراک گذاشتن آنها بصورت نرم­ افزاری از طریق شبکه­ ها در جای جای دنیا، بسیار راحت­تر، دقیق­تر، و سریع­تر از قبل شده است و یکی از نرم ­افزارهایی که به دلیل انعطاف و قابلیت بسیار بالا در تمام دنیا مورد استفاده مهندسین و دفاتر ساختمانی قرار گرفته، نرم­ افزار اتوکد است که مهارت کارکردن با این نرم­ افزار برای هر کسی که به نحوی به رشته ساختمان و معماری و نقشه­ کشی مربوط به آن، ارتباط دارد، ضروری می­باشد. لذا در این دوره، هدف ایجاد مهارت در دانشجویان برای بکارگرفتن این نرم ­افزار می­باشد

نقشه ­های ساختمانی را بطور کامل بوسیله نرم­ افزار ترسیم، شیت­ بندی و چاپ نماید.
نقشه­ های ترسیم شده در این نرم ­افزار را اصلاح و بکار گیرد.

مدرس / مدرسین

مهسا رضایی فرید

 

 

آنیتا ابوالاحرار

شرکت معماری مانیذ از ۹۲ تا ۹۵ طراح معماری
سازمان میراث فرهنگی از ۹۵ تا ۹۶ کارشناس بافت فرسوده
آتلیه معماری پارسی از ۹۸ تا ۹۹ طراح معماری
دفتر خدمات شهرداری الکترونیک از ۹۹ تا ۱۴۰۰ طراح معماری
دفترعمران صنعت پارس مختصات از ۱۴۰۰ تا اکنون طراح معماری

و…

مجید شجاعی

 

 

سازمان همواره به توسعه، بهبود و بهسازی مستمر امور و فرآیندهای سازمانی توجه خاص داشته و تلاش لازم را برای تحقق آن می نماید.

::: دوره‌های مفید دیگر :::