طراحی داخلی سطح ۲ CLM (Color , Light ,Material )

معماری داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه­ ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی­گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.

مدت دوره :

57 ساعت

تعداد دانشجویان :

850+

وضعیت فعلی
در حال ثبت نام
قیمت
1،970،000 تومان
شروع کنید

درباره دوره

معماری داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبا و خاطره انگیز بودن عملگرا و کارآمد نیز باشد.در واقع طراح با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی راطراحی می کند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبش است.

معماری داخلی حلقه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. این رشته همانند معماری با ساختمان و اجزا وعناصر سازنده آن سرو کار دارد و از طرفی مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می کند
بسته به کاربری تعریف شده و یا خواسته شده بنا ٬ تفکیک فضاهای داخلی بنا یا اثر معماری به فضاهای مختلف از قبیل( اتاق کار ٬ اتاق خواب ٬ هال ٬ پذیرایی ٬ آشپزخانه و مانند اینها در کاربری مسکونی) ؛ (یا اتاق مدیر ٬ اتاق انتظار ٬ سالن کنفرانس و… در کاربری اداری )؛ به همین ترتیب کاربری های تجاری ٬خدماتی ٬نمایشگاهی و موارد مشابهی که غالبا تفکیک ریز فضاهایشان با استفاده از مولفه کف وسقف و دیوارها صورت می پذیرد٬در حوزه ی عمل رشته معماری داخلی است. حتی نوسازی ساختمان های نسبتا قدیمی (البته نه آنهایی که جز میراث معماری به حساب می آیند)هم برعهده ی این رشته قرار می گیرد.
.از آنجا که معماری داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگیهای (روحی ـ روانی) انسان قرار دارد، بایستی برای رسید به یک طرح مطلوب، ویژگیهای رفتارهای انسانی در فضاهای( داخلی ـ زیستی) اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از اینرو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که میخواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.
با توجه به آناتومی انسان است که می توان فضاهای آرام بخش ایجاد نمود.. اگرچه در طول دوره های زمانی فکر انسان ها دچار تحول و تغییر می شود اما همواره آناتومی انسان ها یکی است و تغییری نمی کند.
یک معمار و معمار داخلی افراد جامعه خود و فرهنگ افراد جامعه و تا خود جامعه و تاثیرات آب وهوایی و غیره… را مطالعه نکند نمی تواند یک محیط و فضای آرام بخش و مطلوب به وجود بیاورد.
معماری داخلی که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه­سازی فضاهای داخلی ساختمان­ها به منظور انجام فعالیت­های روزمره یعنی زندگی و کار است.

پیشنیاز

گذراندن معماری از آغاز سطح ۱

سرفصل

مصالح در معماری داخلی :
از آنجایی که برای خلق فضایی پاسخگو به هر کاربری، نیاز به استفاده از مصالح متناسب در کف، جداره ها و سقف می باشد، لازم است در دوره طراحی داخلی، ویژگی های مختلف این مصالح از قبیل خواص فیزیکی، ابعاد و تناسبات، مراحل تولید و استفاده و هم جواری مصالح مورد بحث و توجه قرار گیرد.

بدیهی است بررسی موضوعاتی از قبیل مباحث اقلیمی، فرهنگی و اقتصادی در انتخاب مصالح ساختمانی نیز شامل مباحث مطرح شده در این دوره می باشد.

معرفی اجمالی مراحل ساخت یک بنا ( ترجیحاً مسکونی )
معرفی مصالح معمول و پر استفاده در معماری داخلی
معرفی مصالح نوین مورد استفاده در معماری داخلی
نورپردازی :
نورطبیعی
روشنایی بیش از اندازه و پنجره ها
تابش آفتاب
جهت یابی
ثبات رنگ
رابطه روشنایی روز با سایر موارد محیطی موثر در طراحی
چگونگی استفاده از منابع روشنایی طبیعی در طراحی داخلی به صورت حرفه ای
انرژی خورشیدی اهداف و کاربرد روشنایی روز
نورپردازی با نور الکتریکی (مصنوعی)
آشنایی با ابزار نور پردازی الکتریکی (مصنوعی)
محاسبات نوری و کاربرد آن در طراحی داخلی
آشنایی با اصطلاحات نوری
طراحی نورپردازی
روشنایی جانبی
انواع منابع نوری و طراحی آن به صورت عملی و به صورت طراحی
گردش خارج از کلاس (در کارگاه های نور)
طراحی جزئیات نوری به صورت حرفه ای و کاربردی و اجرایی
رنگ شناسی :

مفهوم رنگ ،تئوری رنگ ، چرخه رنگ و استفاده از این مفاهیم
تضادها و مکمل های رنگی و نحوه بکارگیری آن ها در ترکیب بندی ها
آشنایی با روانشناسی رنگ ها
تاثیرات رنگ بر واکنش انسان در محیط های مختلف
نحوه انتخاب صحیح رنگ
چگونگی بکارگیری ترکیبات رنگی در محیط های داخلی
مفهوم رنگ در ملل مختلف
آماده سازی دانشجو برای وارد شدن به دنیای حرفه ای طراحی داخلی
استفاده از رنگ به عنوان یک ابزار و توانایی درخواست نیاز پروژه رنگی و طراحی متناسب با آن

مدرس / مدرسین

مجید شجاعی

 

 

آرش دیزجانی

 

 

سازمان همواره به توسعه، بهبود و بهسازی مستمر امور و فرآیندهای سازمانی توجه خاص داشته و تلاش لازم را برای تحقق آن می نماید.

::: دوره‌های مفید دیگر :::